• MEB-DER 10 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER AKYAZI’DA ÖZEL ÇOCUKLARA EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER 7 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER SURİYELİ ÇOCUKLARIN ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER SURİYELİ AİLELERE AKRAN ZORBALIĞI KONFERANSI DÜZENLEDİ
 • MEB-DER ERENLER’DE AKRAN ZORBALIĞINI ANLATTI
 • MEB-DER ARİFİYE’DE OKUL ŞİDDETİNİ ANLATTI
 • MEB-DER 4 BİN KİŞİYE SEMİNER VERDİ
 • EN YAKIN ARKADAŞIM SERDİVAN DA
 • MEB-DER ZORBALIKLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR
 • EN YAKIN ARKADAŞIM İMAM HATİP’TE
 • MEB-DER’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ZORBALIK EĞİTİMİ

AKRAN ZORBALIĞI

Akran zorbalığı, okul zorbalığı ya da akran şiddeti de denilen...

AKRAN ZORBALIĞI NEDİR?

Günümüzde dünyada olduğu gibi ülkemizde de okul çağı çocuk...

AKRAN ZORBALIĞI İLE BAŞETME

Akran zorbalığı, okul zorbalığı ya da akran şiddeti de denilen...

MEB-DER ZORBALIKLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR

Makale

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi okul seminerlerine Adapazarı’nın ardından Serdivan ile devam ediyor.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Serdivan İmam Hatip Ortaokulunda 520 ve Yılmaz Ercan Anadolu Kız İmam Hatip Lisesinde 130 olmak üzere 650 öğrenciye akran zorbalığı ile mücadele etme eğitimi verdi.

Proje sunumlarını gerçekleştiren Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Büşra Öskürcü, bu proje ile okullarda akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin kendilerine güvenmelerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, Türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmek istiyoruz dedi.

Öskürcü, Çocuklar pek çok sebepten ötürü zorbalık eder. Kimileri güvensiz hissettikleri için bunu yapar. Duygusal ya da fiziksel olarak daha zayıf birine sataşmak daha önemli, popüler ya da kontrol sahibi hissetmeyi sağlayabilir. Diğer durumlarda, çocuklar aslında kilo, görünüş, ırk ya da din açısından farklı olan çocuklara sataşmanın kabul edilemez bir davranış olduğunu bilmedikleri için zorbalık ederler. Bazı durumlarda ise zorbalık süregiden bir muhalif ve saldırgan davranış kalıbının bir parçasıdır. Bu çocuklar öfke, incinme, hayal kırıklığı ve diğer güçlü duyguları yönetmeyi öğrenmede yardıma ihtiyaç duyarlar. Başkalarıyla işbirliği yapmak için gerekli olan becerilere sahip olmayabilirler. Psikolojik destek, hisleriyle baş etmelerine, zorbalıklarını zapt etmelerine ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir şeklinde konuştu.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projemiz kapsamında geçtiğimiz ay içerisinde Adapazarında 10 okulda binden fazla öğrenciye seminer vermiştik. Kasım ayı ile birlikte Serdivan’daki okullarımızda projemizi yürütmeye başladık. Serdivan İmam hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirdiğimiz sunumumuza beş yüzden fazla öğrenci katıldı. Okul Müdürümüz sayın İlhami Babamgül’e samimi ve sıcak yaklaşımı ve kadirşinas ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Yılmaz Ercan Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü sayın  Ayşe Uygun Hanımefendi ve yönetimine yakın ilgilerinden dolayı müteşekkiriz. Proje ekibimiz büyük bir özveri ile çalışıyor. İnşallah hep birlikte huzur kenti Sakaryamızda okul şiddetine karşı güzel işler yapacağız dedi.  

 

 

Gösterim: 695
0
0
0
s2sdefault

HABER&DUYURULAR