• MEB-DER 10 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER AKYAZI’DA ÖZEL ÇOCUKLARA EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER 7 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER SURİYELİ ÇOCUKLARIN ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM VERDİ
 • MEB-DER SURİYELİ AİLELERE AKRAN ZORBALIĞI KONFERANSI DÜZENLEDİ
 • MEB-DER ERENLER’DE AKRAN ZORBALIĞINI ANLATTI
 • MEB-DER ARİFİYE’DE OKUL ŞİDDETİNİ ANLATTI
 • MEB-DER 4 BİN KİŞİYE SEMİNER VERDİ
 • EN YAKIN ARKADAŞIM SERDİVAN DA
 • MEB-DER ZORBALIKLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR
 • EN YAKIN ARKADAŞIM İMAM HATİP’TE
 • MEB-DER’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ZORBALIK EĞİTİMİ

AKRAN ZORBALIĞI

Akran zorbalığı, okul zorbalığı ya da akran şiddeti de denilen...

AKRAN ZORBALIĞI NEDİR?

Günümüzde dünyada olduğu gibi ülkemizde de okul çağı çocuk...

AKRAN ZORBALIĞI İLE BAŞETME

Akran zorbalığı, okul zorbalığı ya da akran şiddeti de denilen...

EN YAKIN ARKADAŞIM SERDİVAN DA

Serdivan Seminerler

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Serdivan’da Sakarya Anadolu Lisesi ve Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Okulu’nda yaklaşık 350 öğrenciye seminer verdi.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, Şehrimizde akran zorbalığı üzerine farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Adapazarı’nda bin öğrencimize eğitim vermiştik. Bugün itibariyle Serdivan’da 4 okulumuzda toplam bin öğrenciye ulaştık. Bir taraftan Sakarya Anadolu Lisesi gibi son derece başarılı bir okulda seminer verirken diğer taraftan özel eğitimde marka haline gelmiş Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Okulunda birbirinden değerli öğrencilerimizle bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Her iki okul idarecilerimize de yakın ilgileri ve projemize göstermiş oldukları hassasiyetleri için teşekkür ediyorum dedi.

Proje sunumlarını gerçekleştiren Özel Eğitim Öğretmeni Gamze Odabaşi, bu proje ile okullarda öğrencilerin kendilerine güvenlerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, Türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmek istiyoruz dedi.

Odabaşi, kimi çocuklar zorbalık ederek zayıf yanlarını kapatmaya çalışırken kimisi de bu şekilde daha popüler ve kabul gören birisi olacağını düşünür. Çocuklar aslında kilo, görünüş, ırk ya da din açısından farklı olan çocuklara sataşmanın kabul edilemez bir davranış olduğunu bilmedikleri için zorbalık ederler. Zorbalık eden çocuklar öfke, incinme, hayal kırıklığı ve diğer güçlü duyguları yönetmeyi öğrenmede yardıma ihtiyaç duyarlar. Başkalarıyla işbirliği yapmak için gerekli olan becerilere sahip olmayabilirler. Psikolojik destek, hisleriyle baş etmelerine, zorbalıklarını zapt etmelerine ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir şeklinde konuştu.

Odabaşi son olarak, Akran Zorbalığı maalesef okullarımız tarafından varlığı çok kabul edilmeyen ya da görmezden gelinen bir problem. Akran zorbalığının ciddi bir konu olarak gündeme alınması ve paydaşlarla çözüme yönelik ortak bir politika üretilmesi gerekir dedi.  

 

 

Gösterim: 781
0
0
0
s2sdefault

HABER&DUYURULAR